Skip to main content Skip to footer
Rowing Places Eighth Overall at Eastern Sprints

April 30, 2017

COMPLETE RESULTS

WORCESTER, Mass. –
The Third Varsity 4+ earned a bronze medal finish on Sunday at Lake Quinsigamond, leading the way for the UConn rowing team in the 44th annual Eastern Sprints in a time of 8:35.446.

The Eastern Sprints, UConn’s final race before the American Athletic Conference Championship on May 13, turned out to be a productive day for the Huskies in a competitive field of 13 schools – including reigning champion, Radcliffe.

“We had a great race today from all of our boats. This is the time of the season that we really start to figure out the speed we are capable of and it’s really fun to watch it happen,” said head coach Jennifer Wendry.

Wendry added, “We have continued to make line-up changes as we try to fine-tune things and people have handled it really well.”

UConn finished eighth in overall points with 50, while Radcliffe once again came in first with 124. Northeastern (114), Columbia (103), Dartmouth (94), Boston College (78), Drexel (75), and Boston University (64) finished between Radcliffe and UConn.

Rutgers (49), MIT (45), Bucknell (42), Holy Cross (16) and Buffalo (15) rounded-out the field at the Eastern Sprints.


 

 

“Finishing eighth in this strong field shows the great depth we have in our program,” said Wendry.

For UConn, the Fourth Varsity 8+ took second in a time of 7:42.572, beating out Bucknell by about seven seconds and trailing just Boston College in the race.

The Second Varsity 8+ finished third in the Petite Final (7:20.577), while the Varsity 8+ took fourth in its Petite Final (7:13.179). The Third Varsity 8+ placed second in the Petite Final in a time of 7:57.987.

On the Varsity 4+ side, the UConn ‘A’ boat finished first in the Petite Final (8:09.766), beating Rutgers by two seconds. The Varsity 4+ ‘B’ placed fifth in the Grand Final (8:26.404) and the Varsity 4+ ‘C’ took third, just ahead of Radcliffe ‘D’.

“This being our first year at the Eastern Sprints, it was great competitive racing for us as we prepare for the conference championship in two weeks,” said Wendry. “I am excited for what this race has to offer us in future years as the competition is perfect for us and is a very well-run regatta.”

“In five of the seven races, we came out better than we were seeded, which shows we are improving as the season progresses,” said Wendry.

51 different rowers got the chance to compete for the Huskies on Sunday, giving plenty of team members the opportunity to get in one more race before the AAC Championship in Sarasota, Fla.

 Varsity 8+

Emily Woodrow (coxswain), Katherine Wheatley (stroke), Julia Schnelting (seven), Hayley Brant (six), Courtney Dawless (five), Katie Ullinger (four), Arielle Sherman-Golembeski (three), Maja Barnouw (two), Micaela Nowacki (bow).

Second Varsity 8+

Jun Takeda (coxswain), Sarah Norman (stroke), Sierra Mazur (seven), Molly Bugos (six), Alexandra Hill (five), Rachel Signor (four), Mae Hanson (three), Kaitlyn May (two), Eleanor Dowd (bow).

Third Varsity 8+

Erika Yao (coxswain), Megan Potter (stroke), Lillian Whitmore (seven), Kailey Crothers (six), Ellen McNiff (five), Molly Fitzpatrick (four), Taylor Evangelista (three), Michela Zunino (two), Maxime Braun (bow).

Fourth Varsity 8+

Jordan Crinieri (coxswain), Taylor Bonadies (stroke), Dolores Kane (seven), Lauren Knapp (six), Gabriella Dombek (five), Shayla Perez (four), Morgan Wicken (three), Anna Fowler (two), Christine Black (bow).

Varsity 4+ ‘A’

Caroline Bemis (coxswain), Bridget Murphy (stroke), Emily George (three), Meg Blundy-Jones (two), Kathryn Stevens (bow).

Varsity 4+ ‘B’

Sydney Gibbs (coxswain), Katherine Ratcliffe (stroke), Sara Nelson (three), Delaney McGovern (two), Kate Boudreau (bow).

Varsity 4+ ‘C’

Norelis Collado (coxswain), Katherine Lavrentios (stroke), Kervelle Baird (three), Caroline Richman (two), Nicole Chaloux (bow).

UConn Results

Varsity 8+ - Heat 2
1. Northeastern – 6:30.801
2. MIT – 6:33.976
3. Drexel – 6:35.475
4. UConn – 6:43.743

Varsity 8+ - Petite Final
1. Boston College – 7:02.658
2. Drexel – 7:06.683
3. Rutgers – 7:06.963
4. UConn – 7:13.179
5. Bucknell – 7:17.751
6. Holy Cross – 7:24.089
7. Buffalo – 7:37.470

Second Varsity 8+ - Heat 2
1. Northeastern – 6:43.806
2. Boston College – 6:46.040
3. Boston Univ. – 6:49.060
4. UConn – 6:50.823

Second Varsity 8+ - Petite Final
1. Bucknell – 7:14.186
2. Boston Univ. – 7:17.492
3. UConn – 7:20.577
4. Rutgers – 7:23.349
5. MIT – 7:27.152
6. Holy Cross – 7:28.893
7. Buffalo – 7:48.002

Third Varsity 8+ - Heat 1
1. Radcliffe – 6:56.947
2. Dartmouth – 7:03.276
3. Bucknell – 7:09.639
4. UConn – 7:13.100
5. Buffalo – 7:33.110

Third Varsity 8+ - Petite Final
1. Boston College – 7:40.922
2. UConn – 7:57.987
3. Buffalo – 8:11.436

Fourth Varsity 8+ - Grand Final
1. Boston College – 7:23.443
2. UConn – 7:42.572
3. Bucknell – 7:49.828

Varsity 4+ ‘A’ – Heat 3
1. Northeastern – 7:16.170
2. Dartmouth – 7:26.675
3. UConn – 7:30.975
4. Rutgers – 7:33.312

Varsity 4+ ‘A’ – Petite Final
1. UConn – 8:09.766
2. Rutgers – 8:11.701
3. Boston Univ. – 8:23.222
4. Bucknell – 8:30.212
5. Buffalo – 8:52.439
6. MIT – 9:01.178
7. Holy Cross – 9:07.004

Varsity 4+ ‘B’ – Grand Final
1. Radcliffe – 7:54.744
2. Columbia – 8:03.026
3. Boston College – 8:07.785
4. Dartmouth – 8:15.114
5. UConn – 8:26.404
6. Boston Univ. – 8:26.555

Varsity 4+ ‘C’ – Grand Final
1. Radcliffe ‘C’ – 6:43.423
2. Columbia – 8:11.614
3. UConn – 8:35.446
4. Radcliffe ‘D’ – 8:38.631
5. Dartmouth – 9:21.233

UCONN OFFICIAL STORE

UCONN OFFICIAL AUCTIONS