Skip to main content Skip to footer
Rowing Competes at Head of the Riverfront

UConn's Open 8+ 'B' that finished in second place.
Oct. 1, 2017


FULL RACE RESULTS

HARTFORD, Conn. –
The UConn rowing team competed at the 19th annual Head of the Riverfront Regatta on Sunday, as the Open 8+ ‘B’ led the Huskies with a second-place finish on the Connecticut River.

In the first competition of the fall season, the Huskies recorded five top-10 finishes in the six boats that raced – including a pair of top-five places. The Open 8+ ‘B’ timed at 15:55.87, 12 seconds behind Wesleyan’s first-place boat.

“It was a beautiful day with great conditions at the Head of the Riverfront,” said 21-year head coach Jennifer Wendry. “Our boats felt that they raced hard and had good pieces.”

Wendry added, “With few opportunities to compete in the fall, the best takeaway from today is to work on practicing with the same effort that is put in on race day. It is a great thing for us to begin to conquer as we prepare for the Head of the Charles (Oct. 21-22).”

UConn ‘A’ was shortly behind the UConn ‘B’, placing fourth in the Open 8+ in a time of 15:59.67. The UConn ‘C’ boat finished in eighth, while UConn ‘D’ placed 11th.

In the Open 4+, both UConn boats earned top-10 finishes – including a sixth-place finish by UConn ‘A’ in 19:55.30.

The Huskies compete again in three weeks at the Head of the Charles in Boston, Mass. on Oct. 21-22. Since 1965, the Head of the Charles has welcomed the world’s best crew teams for a two-day rowing competition.

Open 8+ ‘A’

Emily Woodrow (coxswain), Julia Schnelting (stroke), Courtney Dawless (seven), Rachel Signor (six), Hayley Brant (five), Kaitlyn May (four), Sierra Mazur (three), Micaela Nowacki (two), Maja Barnouw (bow).

Open 8+ ‘B’

Sydney Gibbs (coxswain), Bridget Murphy (stroke), Molly Bugos (seven), Mae Hanson (six), Grace Baldauf (five), Meg Blundy-Jones (four), Kathryn Stevens (three), Eleanor Dowd (two), Katherine Ratcliffe (bow).

Open 8+ ‘C’

Norelis Collado (coxswain), Chloe Ludden (stroke), Alexandra Hill (seven), Caroline Richman (six), Ellen McNiff (five), Katherine Lavrentios (four), Delaney McGovern (three), Nicole Chaloux (two), Erica Bushey (bow).

Open 8+ ‘D’

Sarah Tavakoli (coxswain), Sara Nelson (stroke), Megan Potter (seven), Kervelle Baird (six), Kailey Crothers (five), Lillian Whitmore (four), Taylor Evangelista (three), Molly Fitzpatrick (two), Michela Zunino (bow).

Open 4+ ‘A’

Erika Yao (coxswain), Claire Callaghan (stroke), Sarah Ingram (three), Allison Murphy (two), Cyanne Mitchell (bow).

Open 4+ ‘B’

Jordan Crinieri (coxswain), Eleanor Dowd (stroke), Sara Nelson (three), Dolores Kane (two), Chloe Ludden (bow).

UConn Results

Open 8+

2. UConn ‘B’ – 15:55.87
4. UConn ‘A’ – 15:59.67
8. UConn ‘C’ – 16:56.31
11. UConn ‘D’ – 17:28.37

Open 4+

6. UConn ‘A’ – 19:55.30
9. UConn ‘B’ – 20:31.55


 

 

UCONN OFFICIAL STORE

UCONN OFFICIAL AUCTIONS