UCONNHUSKIESDOTCOM HOME SPORT HOME
    Over 200 UConn Student-Athletes Honored By BIG EAST

    UCONNHUSKIESDOTCOM
    UCONNHUSKIESDOTCOM

    UCONNHUSKIESDOTCOM

    July 27, 2012

    PROVIDENCE, R.I. - The BIG EAST Conference has announced the names of more than 3,300 student-athletes who have been selected to the 2011-12 BIG EAST All-Academic Team. A total of 243 UConn student-athletes from 19 sports were named to the list.

    Nominations for the All-Academic Team are submitted by each of the BIG EAST's 16 member institutions. To be eligible for the honor, a nominee must have competed in a BIG EAST-sponsored sport, attained a minimum grade-point average of 3.00 for the preceding academic year, and completed a minimum of two consecutive semesters or three consecutive quarters of academic work, with a total of 18 semester or 27 quarter credits, not including remedial courses.

    The nominations are reviewed and approved by the BIG EAST Academic Affairs Committee. There are 3,370 honorees for the 2012 academic year, an increase of 134 student-athletes from the 3,236 named for the 2010-11 season. An All-Academic Team for football is named following the season.

    Here are the UConn honorees:

    BASEBALL

    Stephen Catalina, Management Information Systems, Senior; Jared Dettmann, Undecided, Sophomore; Ryan Fuller, English, Senior; Michael Healey, Undecided, Sophomore; Ted Hurvul, Social Science of Sport, Senior; Will Jolin, Environmental Engineering, Senior; David Mahoney, Undecided, Junior; Anthony Marzi, Pre-Kinesiology, Junior; Stanley Paul, Psychology, Senior; Joe Pavone, Accounting, Senior; John Sulzicki, Economics, Senior; Jonathan Testani, Finance, Sophomore; Tom Verdi, Communications Science, Junior.

    MEN'S BASKETBALL

    P.J. Cochrane, Individualized Major, Senior; Alex Oriakhi, Sociology, Junior; Ben Stewart, Management, Senior.

    MEN'S CROSS COUNTRY

    Mike Duprey, Pharmacy, Freshmen; Bryan Fowler, Political Science, Freshmen; Jordan Magath, Education, Junior; Nicholas O'Leary, Biomedical Engineering, Freshmen; Stephen Vento, Finance, Freshmen; Nick Aguila, Exercise Science, Senior; Tim Bennatan, Economics, Junior; Ryan McGuire, Mechanical Engineering, Junior. MEN'S GOLF Jeb Buchanan, Finance, Senior; Michael Masso, Finance, Junior; Daniel Myers, Management & Engineering for Manufacturing, Sophomore; Adam Vaccari, Mathematics, Senior.

    MEN'S SOCCER

    Jake Bourgault, Management, Senior; Colin Bradley, Sociology, Junior; Shane Hudson, Undecided, Sophomore; Istvan Kanyo, Chemistry, Sophomore; Juho Karppinen, Economics, Junior; William Noiset, Undecided, Sophomore; Gregory O'Brien, Environmental Engineering, Senior.

    MEN'S SWIMMING AND DIVING

    Justyn Alexandre, Allied Health Sciences, Junior; Charles Boliek, Allied Health Sciences, Sophomore; Nicholas Cerra, Allied Health Sciences, Senior; Zachary Coleman, Allied Health Sciences, Junior; Sean Cook, Marketing, Senior; Mitchell Dansky, Psychology, Senior; Grant Fecteau, Urban & Community Studies, Senior; William Franz, Environmental Science, Sophomore; Joseph Glowacki, Biological Sciences, Senior; Nicholas Majtenyi, Physics, Senior; Keith Piper, Finance, Junior; Kyungsoo Yoon, Accounting, Senior; Luke Zalewski, Allied Health Sciences, Sophomore.

    MEN'S TENNIS

    David Adams, Finance, Senior; Matthew Burns, Exercise Science, Senior; Ricardo Cardona, Resource Economics, Senior; RyanCarr, Finance, Junior; Teddy Margules, Sociology, Junior; Joshua Palmer, Physiology & Neurobiology, Sophomore; Jacob Spreyer, Communication Sciences, Sophomore, Peter Surovic, Management, Sophomore; Scott Warden, Finance, Senior.

    MEN'S TRACK AND FIELD

    Phil Caldwell, Accounting, Freshmen; Jesse Chapman, Exercise Science, Sophomore; Paul DeSalvo, Finance, Sophomore; Shawn Henderson, Undecided, Freshmen; Adrian Ilinski, Molecular and Cell Biology, Freshmen; Kyle Rowbotham, Mechanical Engineering & German, Senior; Mike Roy,Management, Freshmen; Justin Siekierski, Journalism Junior; Kevin Smith, Allied Health Sciences, Senior; Sam Smith, Resource Economics, Sophomore; Zach Taylor, Economics, Freshmen; Cody Unger, Chemical Engineering, Junior; Sean Walsh, Allied Health Sciences, Sophomore.

    WOMEN'S BASKETBALL

    Heather Buck, Nursing, Senior; Caroline Doty, Social Science of Sport, Senior; Kelly Faris, Individualized Major, Junior; Kiah Stokes, Psychology, Freshmen.

    WOMEN'S TRACK AND FIELD

    Cassondra Hunter, Allied Health Sciences, Junior; Jenanne Theleen, Psychology, Senior; Stephanie Bohannon, Political Science, Senior; Terra Briody, English, Sophomore; Allison Coope, Allied Health Sciences, Senior; Lindsay Crevoiserat, Kinesiology, Sophomore; Meghan Cunningham, Social Science of Sport, Senior; Courtney Dinnan, Human Development Family Studies, Senior; Stephanie Ellis, Nursing, Junior; Allison Lasnicki, Biological Sciences, Junior; Brigitte Mania, Allied Health Sciences, Senior; Kimberly Moran, Communication Sciences, Senior; Lauren Sara, Human Development Family Studies, Junior; Christine Vogel, Biomedical Engineering, Senior; Heather Wilson, Exercise Science; Senior; Brianna Allen, Psychology, Sophomore; Jessica Banning, Nursing, Junior; Michelle Bashaw, Elementary Education, Senior; Ilva Bikanova, Physiology & Neurobiology, Senior; Allison Cooper, Allied Health Sciences, Senior; Jasmine Cribb, Individualized Major, Junior; Tiffany Daley, Mathematics/Actuarial Science, Junior; Kewanna Donaldson, Individualized Major, Senior; Victoria Flowers, Human Development Family Studies, Senior; Ana Groff, Biomedical Engineering, Senior; Danika Ham, Human Development Family Studies, Senior; Nyanka Joseph, Allied Health Sciences, Sophomore; Natasha Mclaren, Undecided, Sophomore; Chantal Scott, Allied Health Sciences, Junior.

    FIELD HOCKEY

    Alicia Angelini, Communication Sciences, Senior; Jestine Angelini, Communication Sciences, Senior; Allison Angulo, Sociology, Senior; Victoria Arthur, Geography, Senior; Christyn Davidson, Communication Sciences, Sophomore; Rayell Heistand, Allied Health Sciences, Senior; Lindsay Kissinger, Accounting, Junior; Erin Koonz, Psychology, Senior; Kim Krzyk, Psychology, Senior; Kathryn Littlejohn, Accounting, Senior; Jamie Schlotterer, Undecided, Sophomore; Cara Silverman,, Mathematics, Senior.

    WOMEN'S LACROSSE

    Emily Anderson, Pre Teaching, Freshmen; Colleen DeRonda, English, Senior; Cat Gross, English, Junior; Chelsea Hauswirth, Exercise Science, Junior; Megan Lally, Biological Sciences, Senior; Stephanie Norton, Environmental Engineering, Senior; Morgan O'Reilly, English, Junior; Katherine Pippit, Economics, Sophomore; Kenzie Rainone, Sports Management, Junior; Karaline Smith, Pre Teaching, Freshmen; Kelsi Tucci, Psychology, Junior; Kiersten Tupper, Human Development Family Studies, Senior; Ashley Van Scyoc, Biological Sciences, Freshmen; Siobhan Wilcox, Nursing, Junior.

    WOMEN'S ROWING

    Tiffany Armas, Allied Health Sciences, Junior; Dominika Bajguz, Molecular and Cell Biology, Sophomore; Adrienne Barrett, Animal Science, Senior; Deanna Cabrey, Human Development Family Studies, Senior; Natalie Carlone, Human Development Family Studies, Junior; Jessica Chames, English, Senior; Kaitlyn Clarke, Biomedical Engineering, Senior; Brittany DePoi, Biomedical Engineering, Senior; Andriel Doolittle, Psychology, Senior; Victoria Druehl, Kinesiology, Junior; Diana Filipek, Nursing, Senior; Mara Gauger, Resource Economics, Senior; Mary Haggett, Horticulture, Senior; Nicole Henry, Chemical Engineering, Junior; Taylor Hoige , Pharmacy, Senior; Kathryn Hughes, Biological Sciences, Sophomore; Charlotte Kelly, Allied Health Sciences, Junior; Kendra Kohanski, Political Science, Junior; Amanda Litty, Nutritional Sciences, Sophomore; Elise McCormick, Undecided, Sophomore; Erin Mounce, Ecology & Evolutionary Biology, Junior; Emiko Nishino, Biological Sciences, Junior; Jennifer Panosky, Nursing, Junior; Kyana Powers, Kinesiology, Sophomore; Brittanie Reinold, Landscape Architecture, Senior; Julia Roth, Allied Health Sciences, Junior; Nicole Sandusky, Animal Science, Junior; Elizabeth Sarant, Psychology, Junior; Myroslava Sharaburn, Pharmacy, Sophomore; Amanda Sibley, Communication Sciences, Senior; Holly Sponza, Undecided, Sophomore; Teresa Starzecki, Physics, Sophomore; Gretchen Stern, Pharmacy, Senior; Caitlin Swallow, Human Development Family Studies, Senior; Elizabeth Tomasco , Allied Health Sciences, Sophomore; Sara Trevisani , Physiology & Neurobiology, Senior; Haley Ullinger, History, Sophomore; Abigail Viner, Anthropology, Sophomore; Katie Visentin, Individualized Major, Junior; Kimberly Weber, History & Social Sciences Education, Senior; Ashley West, Pharmacy, Sophomore; Hillary Wiles-Lafayette, Ecology & Evolutionary Biology, Senior; Chelsea Zabel, Communication Sciences, Junior.

    WOMEN'S SOCCER

    Michelle Baj, Finance, Junior; Cory Bildstein, Sports Management, Senior; Amanda Carvalho, Allied Health Sciences, Junior; Gabrielle Charno, Engineering, Freshmen; Danielle Dakin, Exercise Science, Junior; Jessica Dulski, Human Development Family Studies, Senior; Alex Garufi , Human Development Family Studies, Senior; Georgie Giddings, Sociology, Junior; Karen Gurnon, Psychology, Junior; Kaichie Ho, Chemical Engineering, Freshmen; Riley Houle, Allied Health Sciences, Sophomore; Julie Hubbard, Allied Health, Junior; Leigh-Ann Jaggon, Kinesiology, Sophomore; Hillary Lackman, Psychology, Junior; Andrea Plucenik, Communication Disorders, Freshmen; Gianna Roma, Nutritional Sciences, Freshmen; Linda Ruutu, Sociology & Women's Studies, Junior; Jessica Shufelt, Social Science of Sport, Senior; Lindsey Watkins, Undecided, Freshmen; Courtney Wilkinson-Maitland, Allied Health Sciences, Senior. SOFTBALL Ali Adelman, Marketing, Senior; Amy DeLuca, Sociology, Senior; Alex Falco, Mathematics/Actuarial Science, Sophomore; Marissa Guches, Human Development Family Studies, Senior; Andrea Huelsenbeck, Communication Sciences, Junior; Dana Hughes, Communication Sciences, Senior; Ashley LaPenta, Animal Science, Sophomore; Jessica McDermott, Animal Science, Senior; Madeline Schiappa, Management; Junior; Kimberly Silva, Communication Sciences, Senior; Victoria Thomson, Undecided, Sophomore, Amy Vaughan, Political Science, Senior; Jennifer Ward, Allied Health Sciences, Senior.

    WOMEN'S SWIMMING AND DIVING

    Alexandra Aserlind, Sociology, Senior; Nicole Borriello, Allied Health Sciences, Senior; Jordan Bowen, Social Science of Sport, Senior; Danielle Cecco, Elementary Education, Senior; Samantha Cisneros, Allied Health Sciences, Senior; Mary DeMarrais, Elementary Education, Senior; Erin DeVinney, Nursing, Senior; Kathryn Dobler, Biomedical Engineering, Senior; Kimberly Fleming, Marketing, Senior; Caitlin Gallagher, Finance, Senior; Holly Gallagher, Finance, Sophomore; Courtney Gregorian, Nursing, Junior; Catherine Kelly, Individualized Major, Senior; Ye Ling, Management, Senior; Kelly McCauley, Psychology, Senior; Kaitlyn Munzenmaier, Marketing, Sophomore; Isabelle Nat, Art History, Senior; Catherine O'Leary, Individualized Major, Senior. Chelsea Peitz, Nutritional Sciences, Senior; Hannah Perna, Biological Sciences, Sophomore.

    WOMEN'S TENNIS

    Julia Allen, Allied Health Sciences, Senior; Sarah Baker, Communication Sciences, Sophomore; Marie Gargiulo, Human Development Family Studies, Junior; Sarah Griffin, Marketing, Senior; Jennifer Learmonth, Finance, Junior; Abigail McKeon, Exercise Science, Senior; Lucy Nutting, Communication Sciences, Junior; Maxene Weinberg, Biological Sciences, Sophomore; Lauren Wilmarth, Animal Science, Senior.

    WOMEN'S TRACK AND FIELD

    Brianna Allen, Psychology, Sophomore; Jessica Banning, Nursing, Junior; Michelle Bashaw, Elementary Education, Senior; Ilva Bikanova, Physiology & Neurobiology, Senior; Allison Cooper, Allied Health Sciences, Senior; Jasmine Cribb, Individualized Major, Junior; Tiffany Daley, Mathematics/Actuarial Science, Junior; Kewanna Donaldson, Individualized Major, Senior; Victoria Flowers, Human Development Family Studies, Senior; Ana Groff, Biomedical Engineering, Senior; Danika Ham, Human Development Family Studies, Senior; Nyanka Joseph, Allied Health Sciences, Sophomore; Natasha Mclaren, Undecided, Sophomore; Chantal Scott, Allied Health Sciences, Junior.

    WOMEN'S VOLLEYBALL

    Colby Billhardt, Communication Sciences, Sophomore; Amy Christensen, Pre Teaching, Freshmen; Brianna Datti, Environmental Engineering, Freshmen; Sage Esposito, Communication Sciences, Freshmen; Jordan Kirk, Finance, Senior; Kelsey Maving, Biological Sciences, Junior; Angela Roidt, Communication Sciences, Junior; Jackie Wattles, Journalism, Junior.


     

     

    Shop