Dartmouth

Recap

Licensed to Dartmouth College       HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/2/2013 04:19 PM
                    Dartmouth vs. University of Connecticut                    
                         at Dartmouth College 02/02/13                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielle Cecco            SR Uconn                     NP     298.50    9  
  2 Nicole Borriello          SR Uconn                     NP     291.60    4  
  3 Erica Serpico             SR Dartmouth                 NP     266.17    3  
  4 Katy Feng                 JR Dartmouth                 NP     257.18    2  
  5 Kendall Macrae            SO Dartmouth                 NP     247.50    1  
  6 Madi McClenney            SR Dartmouth                 NP    x237.29  
  7 Fiona Weeks               SO Dartmouth                 NP    x235.87  
 
Event 2  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brett Gillis              FR Dartmouth                 NP     311.70    9  
  2 Grant Fecteau             SR Uconn                     NP     307.20    4  
  3 Ryan Shelley              SO Dartmouth                 NP     284.18    3  
  4 Benjamin Weill            JR Dartmouth                 NP     279.45    2  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dartmouth College  'A'                                 NT    1:48.09   11  
     1) Kendese Nangle FR               2) Charlotte Williams SR          
     3) Kendall Farnham JR              4) Siobhan Hengemuhle SO          
       27.40    30.43    26.26    24.00                                    
  2 Dartmouth College  'B'                                 NT    1:49.38    4  
     1) Valerie Orellana SO             2) Koryn Ternes FR                
     3) Nina Mascia SO                  4) Mary Van Metre JR              
       28.04    31.22    26.41    23.71                                    
  3 Dartmouth College  'C'                                 NT   x1:50.58  
     1) Natalia Vecerek JR              2) Teva Levens JR                 
     3) Emily Holt FR                   4) Sasha Alcon SO                 
       28.59    31.51    26.11    24.37                                    
  4 University of Connecticut  'B'                         NT    1:50.91    2  
     1) Kim Fleming SR                  2) Kate O'Leary SR                
     3) Holly Gallagher SO              4) Katie Dobler SR                
       28.83    30.91    27.66    23.51                                    
  5 University of Connecticut  'A'                         NT    1:51.31  
     1) Kati Kyle JR                    2) Laura Hyland FR                
     3) Laura Ruttan FR                 4) Chin Pigot SO                  
       28.51    31.31    27.66    23.83                                    
  6 University of Connecticut  'C'                         NT   x1:56.82  
     1) Kennedy Meier FR                2) Catie Chang JR                 
     3) Hannah Perna SO                 4) Caryn Smith SO                 
       28.98    33.30    28.49    26.05                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dartmouth College  'A'                                 NT    1:32.29   11  
     1) James Verhagen FR               2) Nejc Zupan JR                  
     3) Will Derdeyn SR                 4) Zack Doherty SR                
       24.02    25.59    22.33    20.35                                    
  2 Dartmouth College  'B'                                 NT    1:34.67    4  
     1) Aaron Athanas FR                2) Jay Schulte SO                 
     3) Andrew North JR                 4) Daniel Whitcomb FR             
       24.19    26.31    22.95    21.22                                    
  3 Dartmouth College  'C'                                 NT   x1:36.48  
     1) Matthew Long JR                 2) Konrad Von Moltke SO           
     3) One June Chang SR               4) Jay Margherio SR               
       25.24    26.90    22.97    21.37                                    
  4 University of Connecticut  'B'                         NT    1:38.31    2  
     1) Jeff Magin FR                   2) Wyatt Boliek SO                
     3) Joe Glowacki SR                 4) Justyn Alexandre JR            
       24.90    27.85    23.88    21.68                                    
  5 University of Connecticut  'C'                         NT    1:42.59  
     1) Sean Cook SR                    2) Gregory Baliko FR              
     3) Ben Yacano JR                   4) Asher Garcia JR                
       26.64    28.40    25.44    22.11                                    
 -- University of Connecticut  'A'                         NT         DQ  
     1) Keith Piper JR                  2) Lachezar Shumkov SO            
     3) Diguan Pigot FR                 4) Kyungsoo Yoon SR               
       24.76    26.47    22.66    20.16                                    
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivia Samson             FR Dartmouth                 NT   10:17.89    9  
      28.62   30.74   30.73   31.28   31.40   31.27   31.42   31.33
      31.40   31.20   30.69   30.84   31.12   31.13   31.06   30.91
      30.86   30.79   30.65   30.45                                
  2 Mary deMarrais            SR Uconn                     NT   10:20.24    4  
      28.79   30.73   31.06   31.10   31.30   31.38   31.34   31.31
      31.31   31.29   30.74   30.93   31.09   31.28   31.18   31.06
      30.86   31.33   31.33   30.83                                
  3 Danielle Kerr             JR Dartmouth                 NT   10:20.98    3  
      28.98   30.11   30.88   31.27   31.14   31.21   31.32   31.34
      31.26   31.22   31.08   31.21   31.37   31.61   31.72   31.54
      31.52   31.44   31.40   29.36                                
  4 Jordan Bowen              SR Uconn                     NT   10:21.32    2  
      28.32   30.46   31.10   31.29   31.36   31.61   31.29   31.66
      31.49   31.56   31.29   31.51   31.71   31.52   31.42   31.34
      31.18   31.04   30.84   29.33                                
  5 Erin Henn                 JR Dartmouth                 NT   10:39.92    1  
      29.11   31.13   31.48   31.67   31.88   31.87   32.00   31.89
      32.09   32.08   32.25   32.26   32.26   32.55   32.59   32.67
      32.68   32.64   32.65   32.17                                
  6 Caitlin Cole              FR Uconn                     NT   10:54.64  
      29.32   31.62   32.15   32.46   32.46   32.50   32.70   32.93
      32.69   33.02   32.93   33.26   33.23   33.36   33.45   33.42
      33.60   33.72   33.42   32.40                                
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jun Oh                    FR Dartmouth                 NT    9:24.90    9  
      26.42   28.42   28.65   28.62   28.38   28.14   28.26   28.02
      28.18   28.25   28.30   28.29   28.53   28.44   28.74   28.35
      28.66   28.31   28.37   27.57                                
  2 Michael Lennon            FR Uconn                     NT    9:32.47    4  
      26.27   28.66   28.70   28.75   28.59   28.29   28.31   28.70
      28.58   28.58   28.60   28.81   29.23   29.63   29.26   28.99
      28.99   28.84   28.70   27.99                                
  3 Dylan Gabel               JR Dartmouth                 NT    9:35.78    3  
      25.66   28.47   28.83   28.75   28.78   28.57   28.51   28.70
      28.79   28.56   28.85   28.96   29.50   29.55   29.56   29.29
      29.34   29.44   29.47   28.20                                
  4 Sawyer Franz              SO Uconn                     NT    9:50.09    2  
      27.10   29.00   29.06   29.58   29.81   28.76   29.50   29.85
      30.23   29.96   29.02   29.97   30.82   30.00   30.21   29.83
      30.11   29.29   29.21   28.78                                
  5 Logan Briggs              FR Dartmouth                 NT    9:54.04    1  
      26.43   29.20   29.15   29.08   28.99   29.37   29.49   29.96
      30.27   30.26   29.80   29.83   30.98   30.24   30.24   30.12
      30.25   30.33   30.74   29.31                                
  6 Christopher Alvanos       JR Uconn                     NT   10:51.93  
      28.71   31.25   31.70   32.06   32.29   32.12   32.28   32.52
      32.58   32.92   32.98   33.42   33.44   33.77   33.28   33.38
      33.39   33.46   32.96   33.42                                
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivia Samson             FR Dartmouth                 NT    1:53.43    9  
      27.19   29.20   28.44   28.60                                
  2 Sasha Alcon               SO Dartmouth                 NT    1:54.87    4  
      27.66   29.34   29.12   28.75                                
  3 Katie Dobler              SR Uconn                     NT    1:55.00    3  
      27.18   29.60   29.65   28.57                                
  4 Jordan Bowen              SR Uconn                     NT    1:56.99    2  
      27.45   29.52   30.24   29.78                                
  5 Isabelle Nat              SR Uconn                     NT    1:57.15    1  
      27.34   29.44   29.87   30.50                                
  6 Charlotte Kamai           FR Dartmouth                 NT    1:58.95  
      27.37   29.79   30.34   31.45                                
 -- Kirstin Hocheder          JR Dartmouth                 NT   X1:54.31  
      27.67   29.12   28.68   28.84                                
 -- Christine Kerr            JR Dartmouth                 NT   X1:57.37  
      27.55   29.56   29.82   30.44                                
 -- Briana Williams           FR Dartmouth                 NT   X1:59.51  
      27.96   30.33   30.95   30.27                                
 -- Laura Hayes               FR Dartmouth                 NT   X1:59.69  
      27.55   29.55   30.97   31.62                                
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jun Oh                    FR Dartmouth                 NT    1:42.34    9  
      25.45   26.40   25.38   25.11                                
  2 Sean Battle               JR Uconn                     NT    1:43.81    4  
      24.54   25.89   26.42   26.96                                
  3 Ian Woon                  SO Dartmouth                 NT    1:45.64    3  
      23.43   26.45   27.34   28.42                                
  4 Luke Zalewski             SO Uconn                     NT    1:46.75    2  
      24.95   26.69   27.09   28.02                                
  5 Jay Margherio             SR Dartmouth                 NT    1:47.49    1  
      24.65   27.62   28.26   26.96                                
  6 Sean Cook                 SR Uconn                     NT    1:48.32  
      25.53   27.86   27.22   27.71                                
 -- Ben Feeser                SR Dartmouth                 NT   X1:48.37  
      25.00   26.63   28.23   28.51                                
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendese Nangle            FR Dartmouth                 NT      57.63    9  
      28.20   29.43                                                
  2 Kristen Goodson           FR Uconn                     NT      59.45    4  
      29.12   30.33                                                
  3 Emily Holt                FR Dartmouth                 NT    1:00.09    3  
      29.20   30.89                                                
  4 Kati Kyle                 JR Uconn                     NT    1:00.47    2  
      29.71   30.76                                                
  5 Kim Fleming               SR Uconn                     NT    1:00.96    1  
      29.88   31.08                                                
  6 Natalia Vecerek           JR Dartmouth                 NT    1:02.34  
      29.84   32.50                                                
 -- Lindsay Tyler             SO Dartmouth                 NT   X1:00.73  
      29.72   31.01                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 James Verhagen            FR Dartmouth                 NT      51.55    9  
      25.45   26.10                                                
  2 Aaron Athanas             FR Dartmouth                 NT      51.67    4  
      25.41   26.26                                                
  3 Keith Piper               JR Uconn                     NT      52.59    3  
      25.79   26.80                                                
  4 Justyn Alexandre          JR Uconn                     NT      52.97    2  
      25.90   27.07                                                
  5 Jeff Magin                FR Uconn                     NT      53.38    1  
      26.19   27.19                                                
  6 Matthew Long              JR Dartmouth                 NT      53.39  
      26.36   27.03                                                
 -- Daniel Chen               FR Dartmouth                 NT     X54.35  
      25.90   28.45                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte Williams        SR Dartmouth                 NT    1:06.92    9  
      31.97   34.95                                                
  2 Laura Hyland              FR Uconn                     NT    1:08.04    4  
      32.04   36.00                                                
  3 Mary Van Metre            JR Dartmouth                 NT    1:08.99    3  
      32.17   36.82                                                
  4 Kate O'Leary              SR Uconn                     NT    1:09.08    2  
      32.02   37.06                                                
  5 Koryn Ternes              FR Dartmouth                 NT    1:09.57    1  
      32.45   37.12                                                
  6 Laura Ruttan              FR Uconn                     NT    1:09.70  
      32.93   36.77                                                
 -- Katie Papa                FR Dartmouth                 NT   X1:11.84  
      33.91   37.93                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nejc Zupan                JR Dartmouth                 NT      56.42    9  
      26.52   29.90                                                
  2 Diguan Pigot              FR Uconn                     NT      56.89    4  
      27.24   29.65                                                
  3 Lachezar Shumkov          SO Uconn                     NT      57.59    3  
      27.35   30.24                                                
  4 Michael Lenkeit           SR Dartmouth                 NT      58.78    2  
      27.73   31.05                                                
  5 Jay Schulte               SO Dartmouth                 NT      59.60    1  
      27.62   31.98                                                
  6 Wyatt Boliek              SO Uconn                     NT    1:00.07  
      28.13   31.94                                                
 -- Konrad Von Moltke         SO Dartmouth                 NT   X1:00.30  
      28.03   32.27                                                
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendall Farnham           JR Dartmouth                 NT    2:07.45    9  
      28.82   31.86   33.20   33.57                                
  2 Valerie Orellana          SO Dartmouth                 NT    2:07.47    4  
      28.44   31.65   33.20   34.18                                
  3 Holly Gallagher           SO Uconn                     NT    2:08.61    3  
      29.02   31.88   33.68   34.03                                
  4 Hannah Perna              SO Uconn                     NT    2:11.08    2  
      29.65   33.07   34.22   34.14                                
  5 Maddie Wall               FR Dartmouth                 NT    2:11.38    1  
      29.08   32.60   34.16   35.54                                
  6 Emily Boyko               FR Uconn                     NT    2:12.19  
      30.04   32.99   34.65   34.51                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joe Chance                SR Dartmouth                 NT    1:56.29    9  
      25.80   29.54   30.29   30.66                                
  2 Logan Briggs              FR Dartmouth                 NT    1:57.46    4  
      26.39   29.68   30.89   30.50                                
  3 Joe Glowacki              SR Uconn                     NT    1:57.84    3  
      27.09   29.96   30.43   30.36                                
  4 Ryan Walsh                FR Uconn                     NT    1:58.02    2  
      26.08   29.89   30.97   31.08                                
  5 Nick Cerra                SR Uconn                     NT    1:59.65    1  
      26.95   29.56   31.43   31.71                                
  6 Andrew North              JR Dartmouth                 NT    2:02.92  
      26.43   30.49   32.19   33.81                                
 -- Ben Yacano                JR Uconn                     NT   X2:00.86  
      27.62   30.71   30.75   31.78                                
 -- Matthew Ginsberg          FR Dartmouth                 NT   X2:01.67  
      27.35   31.19   31.71   31.42                                
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendese Nangle            FR Dartmouth                 NT      23.89    9  
  2 Chin Pigot                SO Uconn                     NT      23.94    4  
  3 Siobhan Hengemuhle        SO Dartmouth                 NT      24.68    3  
  4 Rachel Burke              FR Uconn                     NT      24.91    2  
  5 Charlotte Kamai           FR Dartmouth                 NT      25.19    1  
  6 Kristen Goodson           FR Uconn                     NT      25.77  
 -- Isa Guardalabene          SR Dartmouth                 NT     X24.48  
 -- Nina Mascia               SO Dartmouth                 NT     X24.72  
 -- Teva Levens               JR Dartmouth                 NT     X24.94  
 -- Natalia Vecerek           JR Dartmouth                 NT     X25.34  
 -- Sara Heard                SO Dartmouth                 NT     X25.86  
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kyungsoo Yoon             SR Uconn                     NT      20.81    9  
  2 Will Derdeyn              SR Dartmouth                 NT      20.96    4  
  3 Zack Doherty              SR Dartmouth                 NT      21.25    3  
  4 Daniel Whitcomb           FR Dartmouth                 NT      21.55    2  
  5 Sean Battle               JR Uconn                     NT      21.77    1  
  6 Justyn Alexandre          JR Uconn                     NT      22.17  
 -- Daniel Chen               FR Dartmouth                 NT     X22.27  
 -- Joseph Kind               FR Dartmouth                 NT     X23.13  
 -- Matthew Long              JR Dartmouth                 NT     X23.28  
 
Event 17  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielle Cecco            SR Uconn                     NP     325.95    9  
  2 Nicole Borriello          SR Uconn                     NP     260.77    4  
  3 Erica Serpico             SR Dartmouth                 NP     241.94    3  
  4 Madi McClenney            SR Dartmouth                 NP     239.84    2  
  5 Fiona Weeks               SO Dartmouth                 NP     222.67    1  
  6 Katy Feng                 JR Dartmouth                 NP    x216.14  
  7 Kendall Macrae            SO Dartmouth                 NP    x203.40  
  8 Megan Kratky              JR Dartmouth                 NP    x160.05  
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasha Alcon               SO Dartmouth                 NT      53.00    9  
      26.05   26.95                                                
  2 Charlotte Kamai           FR Dartmouth                 NT      53.18    4  
      26.01   27.17                                                
  3 Siobhan Hengemuhle        SO Dartmouth                 NT      53.22    3  
      26.00   27.22                                                
  4 Chin Pigot                SO Uconn                     NT      53.67    2  
      25.75   27.92                                                
  5 Rachel Burke              FR Uconn                     NT      53.71    1  
      26.05   27.66                                                
  6 Katie Dobler              SR Uconn                     NT      54.11  
      25.95   28.16                                                
 -- Nina Mascia               SO Dartmouth                 NT     X53.13  
      25.64   27.49                                                
 -- Isa Guardalabene          SR Dartmouth                 NT     X53.90  
      26.05   27.85                                                
 -- Teva Levens               JR Dartmouth                 NT     X54.50  
      26.12   28.38                                                
 -- Christine Kerr            JR Dartmouth                 NT     X55.29  
      26.80   28.49                                                
 -- Kendall Farnham           JR Dartmouth                 NT     X55.35  
      27.04   28.31                                                
 -- Marston Fries             FR Uconn                     NT     X55.44  
      26.44   29.00                                                
 -- Sara Heard                SO Dartmouth                 NT     X55.80  
      26.83   28.97                                                
 -- Briana Williams           FR Dartmouth                 NT     X55.90  
      26.91   28.99                                                
 -- Caryn Smith               SO Uconn                     NT     X56.35  
      27.30   29.05                                                
 -- Alexis Henry              FR Uconn                     NT     X56.67  
      27.47   29.20                                                
 
Event 19  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kyungsoo Yoon             SR Uconn                     NT      46.45    9  
      22.55   23.90                                                
  2 One June Chang            SR Dartmouth                 NT      46.97    4  
      22.72   24.25                                                
  3 Ian Woon                  SO Dartmouth                 NT      47.18    3  
      22.35   24.83                                                
  4 Zack Doherty              SR Dartmouth                 NT      47.24    2  
      23.16   24.08                                                
  5 Sean Battle               JR Uconn                     NT      47.53    1  
      22.66   24.87                                                
  6 Luke Zalewski             SO Uconn                     NT      48.56  
      23.47   25.09                                                
 -- Joe Chance                SR Dartmouth                 NT     X47.30  
      22.73   24.57                                                
 -- Daniel Chen               FR Dartmouth                 NT     X49.83  
      23.53   26.30                                                
 -- Joseph Kind               FR Dartmouth                 NT     X51.76  
      24.92   26.84                                                
 
Event 20  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy Meier             FR Uconn                     NT    2:05.96    9  
      30.05   31.67   31.94   32.30                                
  2 Kendese Nangle            FR Dartmouth                 NT    2:07.27    4  
      29.71   32.09   32.77   32.70                                
  3 Lindsay Tyler             SO Dartmouth                 NT    2:08.29    3  
      31.34   32.20   32.23   32.52                                
  4 Kim Fleming               SR Uconn                     NT    2:08.67    2  
      30.85   32.41   32.80   32.61                                
  5 Rebecca Butler            SO Dartmouth                 NT    2:11.43    1  
      31.79   33.52   32.72   33.40                                
  6 Kati Kyle                 JR Uconn                     NT    2:12.27  
      31.33   33.36   33.80   33.78                                
  7 Valerie Orellana          SO Dartmouth                 NT   x2:14.60  
      31.45   33.53   34.80   34.82                                
  8 Laura Hayes               FR Dartmouth                 NT   x2:15.57  
      31.41   33.53   35.07   35.56                                
 
Event 21  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aaron Athanas             FR Dartmouth                 NT    1:52.92    9  
      27.07   28.90   28.92   28.03                                
  2 James Verhagen            FR Dartmouth                 NT    1:53.26    4  
      27.08   29.28   28.28   28.62                                
  3 Sawyer Franz              SO Uconn                     NT    1:54.14    3  
      27.27   28.86   28.99   29.02                                
  4 Keith Piper               JR Uconn                     NT    1:54.84    2  
      27.27   28.99   29.18   29.40                                
  5 Jeff Magin                FR Uconn                     NT    1:55.51    1  
      26.90   29.18   30.13   29.30                                
  6 Matthew Long              JR Dartmouth                 NT    1:58.19  
      27.48   29.85   30.84   30.02                                
 
Event 22  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte Williams        SR Dartmouth                 NT    2:25.34    9  
      33.81   37.55   37.49   36.49                                
  2 Laura Hyland              FR Uconn                     NT    2:25.47    4  
      33.40   37.00   37.82   37.25                                
  3 Laura Ruttan              FR Uconn                     NT    2:27.86    3  
      35.16   37.96   37.26   37.48                                
  4 Koryn Ternes              FR Dartmouth                 NT    2:28.21    2  
      33.20   37.51   37.91   39.59                                
  5 Kate O'Leary              SR Uconn                     NT    2:30.07    1  
      33.48   37.27   39.43   39.89                                
  6 Katie Papa                FR Dartmouth                 NT    2:31.98  
      35.58   38.22   38.60   39.58                                
 
Event 23  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nejc Zupan                JR Dartmouth                 NT    2:02.51    9  
      27.33   30.63   31.46   33.09                                
  2 Lachezar Shumkov          SO Uconn                     NT    2:07.36    4  
      28.70   31.96   33.56   33.14                                
  3 Wyatt Boliek              SO Uconn                     NT    2:08.99    3  
      29.45   33.16   33.52   32.86                                
  4 Michael Lenkeit           SR Dartmouth                 NT    2:09.06    2  
      29.45   32.58   33.48   33.55                                
  5 Jay Schulte               SO Dartmouth                 NT    2:10.07    1  
      29.05   33.47   34.29   33.26                                
  6 Gregory Baliko            FR Uconn                     NT    2:13.62  
      30.05   33.76   34.76   35.05                                
 -- Konrad Von Moltke         SO Dartmouth                 NT   X2:12.22  
      29.97   32.89   34.17   35.19                                
 -- Matthew Ginsberg          FR Dartmouth                 NT   X2:21.00  
      31.47   36.30   36.76   36.47                                
 
Event 24  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivia Samson             FR Dartmouth                 NT    5:00.74    9  
      27.92   30.21   30.54   30.42   30.55   29.89   30.32   30.52
      30.45   29.92                                                
  2 Kirstin Hocheder          JR Dartmouth                 NT    5:03.46    4  
      28.69   30.54   30.86   30.84   30.81   30.73   30.39   30.36
      30.34   29.90                                                
  3 Danielle Kerr             JR Dartmouth                 NT    5:04.45    3  
      28.80   30.67   30.80   30.85   30.98   30.58   30.63   30.57
      30.67   29.90                                                
  4 Jordan Bowen              SR Uconn                     NT    5:06.75    2  
      27.62   29.76   30.34   30.40   30.77   31.48   31.68   31.71
      31.95   31.04                                                
  5 Mary deMarrais            SR Uconn                     NT    5:10.32    1  
      28.48   30.56   30.98   31.36   31.17   31.28   31.63   31.80
      31.84   31.22                                                
  6 Hannah Perna              SO Uconn                     NT    5:17.13  
      29.01   31.27   31.79   31.98   32.24   32.48   32.36   32.28
      32.32   31.40                                                
 -- Erin Henn                 JR Dartmouth                 NT   X5:17.44  
      29.60   31.89   31.92   32.04   31.88   31.96   32.13   32.14
      32.05   31.83                                                
 -- Briana Williams           FR Dartmouth                 NT   X5:18.48  
      28.94   31.73   31.97   32.34   32.72   32.51   32.57   32.65
      32.18   30.87                                                
 -- Mary Van Metre            JR Dartmouth                 NT   X5:18.61  
      29.42   32.20   32.61   32.36   32.44   32.62   32.55   32.32
      31.86   30.23                                                
 -- Christine Kerr            JR Dartmouth                 NT   X5:18.88  
      30.07   32.10   32.22   32.42   32.52   32.46   32.46   31.86
      31.72   31.05                                                
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jun Oh                    FR Dartmouth                 NT    4:37.20    9  
      26.28   28.22   28.42   28.21   27.66   27.94   27.44   27.54
      27.80   27.69                                                
  2 Dylan Gabel               JR Dartmouth                 NT    4:38.16    4  
      25.27   27.84   28.10   27.98   28.02   27.85   28.21   28.38
      28.44   28.07                                                
  3 Michael Lennon            FR Uconn                     NT    4:44.00    3  
      26.01   28.46   28.78   28.54   28.33   27.73   28.74   29.45
      29.42   28.54                                                
  4 Sawyer Franz              SO Uconn                     NT    4:54.73    2  
      26.46   29.40   30.50   30.82   30.33   30.63   30.72   30.35
      28.90   26.62                                                
  5 Jay Margherio             SR Dartmouth                 NT    4:54.79    1  
      26.33   29.18   29.62   29.70   30.24   30.76   30.51   31.06
      30.02   27.37                                                
  6 Luke Zalewski             SO Uconn                     NT    4:57.66  
      26.98   29.19   30.27   30.55   30.78   30.69   30.32   30.19
      29.77   28.92                                                
 -- Daniel Whitcomb           FR Dartmouth                 NT   X4:57.44  
      25.55   29.05   29.80   30.33   30.77   31.13   31.36   31.10
      29.99   28.36                                                
 -- Ben Feeser                SR Dartmouth                 NT   X4:59.81  
      27.18   28.86   29.42   30.07   30.25   30.60   31.12   31.35
      30.95   30.01                                                
 
Event 26  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendall Farnham           JR Dartmouth                 NT      58.41    9  
      27.76   30.65                                                
  2 Emily Holt                FR Dartmouth                 NT      59.17    4  
      27.88   31.29                                                
  3 Rachel Burke              FR Uconn                     NT    1:00.78    3  
      28.17   32.61                                                
  4 Holly Gallagher           SO Uconn                     NT    1:01.02    2  
      28.91   32.11                                                
  5 Valerie Orellana          SO Dartmouth                 NT    1:01.27    1  
      28.99   32.28                                                
  6 Laura Ruttan              FR Uconn                     NT    1:02.28  
      29.08   33.20                                                
 -- Nina Mascia               SO Dartmouth                 NT     X58.69  
      27.30   31.39                                                
 -- Rebecca Butler            SO Dartmouth                 NT   X1:00.45  
      28.15   32.30                                                
 -- Maddie Wall               FR Dartmouth                 NT   X1:01.88  
      28.82   33.06                                                
 
Event 27  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Will Derdeyn              SR Dartmouth                 NT      50.83    9  
      23.98   26.85                                                
  2 Diguan Pigot              FR Uconn                     NT      51.14    4  
      23.73   27.41                                                
  3 One June Chang            SR Dartmouth                 NT      51.17    3  
      23.85   27.32                                                
  4 Andrew North              JR Dartmouth                 NT      51.18    2  
      23.97   27.21                                                
  5 Joe Glowacki              SR Uconn                     NT      53.11    1  
      24.80   28.31                                                
  6 Nick Cerra                SR Uconn                     NT      54.05  
      25.29   28.76                                                
 -- Asher Garcia              JR Uconn                     NT     X52.56  
      24.06   28.50                                                
 -- Matthew Ginsberg          FR Dartmouth                 NT     X55.35  
      26.17   29.18                                                
 -- Joseph Kind               FR Dartmouth                 NT     X58.81  
      27.37   31.44                                                
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant Fecteau             SR Uconn                     NP     299.47    9  
  2 Brett Gillis              FR Dartmouth                 NP     287.92    4  
  3 Ryan Shelley              SO Dartmouth                 NP     265.04    3  
  4 Benjamin Weill            JR Dartmouth                 NP     262.87    2  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katy Munzenmaier          SO Uconn                     NT    2:12.01    9  
      28.93   33.57   39.98   29.53                                
  2 Catie Chang               JR Uconn                     NT    2:13.49    4  
      30.02   34.27   38.54   30.66                                
  3 Mary deMarrais            SR Uconn                     NT    2:13.70    3  
      29.60   35.54   38.92   29.64                                
 -- Lindsay Tyler             SO Dartmouth                 NT   X2:12.96  
      29.57   32.34   40.49   30.56                                
 -- Rebecca Butler            SO Dartmouth                 NT   X2:13.97  
      29.25   35.40   39.67   29.65                                
 -- Koryn Ternes              FR Dartmouth                 NT   X2:14.67  
      29.49   34.75   39.33   31.10                                
 -- Maddie Wall               FR Dartmouth                 NT   X2:16.75  
      29.83   35.05   41.08   30.79                                
 -- Katie Papa                FR Dartmouth                 NT   X2:16.78  
      30.48   36.24   38.71   31.35                                
 -- Laura Hayes               FR Dartmouth                 NT   X2:18.66  
      29.20   32.99   42.70   33.77                                
 -- Charlotte Williams        SR Dartmouth                 NT   X2:19.69  
      30.24   37.16   39.66   32.63                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nejc Zupan                JR Dartmouth                 NT    1:51.77    9  
      23.94   29.20   31.42   27.21                                
  2 Gregory Baliko            FR Uconn                     NT    1:59.06    4  
      25.47   30.90   35.27   27.42                                
  3 Ryan Walsh                FR Uconn                     NT    2:01.28    3  
      25.20   30.56   37.09   28.43                                
  4 Zach Coleman              JR Uconn                     NT    2:02.66    2  
      25.83   31.91   36.68   28.24                                
 -- Aaron Athanas             FR Dartmouth                 NT   X1:55.63  
      24.85   30.18   32.85   27.75                                
 -- Joe Chance                SR Dartmouth                 NT   X1:57.54  
      25.51   29.80   34.49   27.74                                
 -- Konrad Von Moltke         SO Dartmouth                 NT   X2:03.22  
      27.74   32.38   34.16   28.94                                
 -- James Verhagen            FR Dartmouth                 NT   X2:04.07  
      26.84   31.56   37.71   27.96                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Connecticut  'A'                         NT    3:37.12   11  
     1) Chin Pigot SO                   2) Katie Dobler SR                
     3) Rachel Burke FR                 4) Jordan Bowen SR                
       26.67    54.96    25.75    53.80    25.82    54.43    25.96    53.93
  2 University of Connecticut  'B'                         NT    3:41.98    4  
     1) Kristen Goodson FR              2) Kennedy Meier FR               
     3) Isabelle Nat SR                 4) Marston Fries FR               
       27.88    57.50    26.45    54.95    25.96    53.92    26.63    55.61
  3 University of Connecticut  'C'                         NT   x3:51.63  
     1) Alexis Henry FR                 2) Katy Munzenmaier SO            
     3) Emily Boyko FR                  4) Caryn Smith SO                 
       27.67    56.99    27.08    57.30    27.94    58.77    27.83    58.57
 -- Dartmouth College  'A'                                 NT   X3:34.21  
     1) Sasha Alcon SO                  2) Siobhan Hengemuhle SO          
     3) Mary Van Metre JR               4) Charlotte Kamai FR             
       26.69    54.47    24.61    52.21    25.41    52.91    25.87    54.62
 -- Dartmouth College  'B'                                 NT   X3:38.14  
     1) Danielle Kerr JR                2) Olivia Samson FR               
     3) Christine Kerr JR               4) Maddie Wall FR                 
       26.61    54.76    25.56    53.69    26.84    55.53    26.22    54.16
 -- Dartmouth College  'C'                                 NT   X3:40.08  
     1) Kirstin Hocheder JR             2) Natalia Vecerek JR             
     3) Laura Hayes FR                  4) Emily Holt FR                  
       26.68    54.72    25.93    55.34    27.25    55.79    25.73    54.23
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Connecticut  'A'                         NT    3:06.09   11  
     1) Keith Piper JR                  2) Sean Battle JR                 
     3) Diguan Pigot FR                 4) Kyungsoo Yoon SR               
       22.87    47.33    21.87    46.39    22.02    46.52    21.97    45.85
  2 University of Connecticut  'B'                         NT    3:16.82    4  
     1) Jeff Magin FR                   2) Luke Zalewski SO               
     3) Michael Lennon FR               4) Asher Garcia JR                
       23.15    48.25    23.60    49.61    23.42    49.12    23.30    49.84
  3 University of Connecticut  'C'                         NT   x3:30.09  
     1) Sean Cook SR                    2) Justyn Alexandre JR            
     3) Ben Yacano JR                   4) Christopher Alvanos JR         
       24.20    50.31    22.60    48.17    25.71    54.99    26.49    56.62
 -- Dartmouth College  'A'                                 NT   X3:06.72  
     1) Will Derdeyn SR                 2) Ian Woon SO                    
     3) Daniel Whitcomb FR              4) Zack Doherty SR                
       22.91    47.53    22.24    46.51    21.92    46.76    22.01    45.92
 -- Dartmouth College  'B'                                 NT   X3:09.87  
     1) Jun Oh FR                       2) Andrew North JR                
     3) One June Chang SR               4) Joe Chance SR                  
       23.82    48.63    22.76    47.08    21.85    45.96    22.68    48.20
 -- Dartmouth College  'C'                                 NT   X3:14.02  
     1) Jay Margherio SR                2) Logan Briggs FR                
     3) Michael Lenkeit SR              4) Dylan Gabel JR                 
       23.03    48.45    23.11    48.65    22.96    47.95    23.20    48.97
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Dartmouth College                   170   2. University of Connecticut           125
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Dartmouth College                   182   2. University of Connecticut           113